Archangelika, zbehovec, nechtík alebo čakanka: rastliny, ktoré sú dobré pre pečeň
Cítite, že funkcia vašej pečene potrebuje podporiť, a hľadáte prírodné domáce zdroje, ktoré sú dobré pre pečeň? Potom máte hneď niekoľko možností, po ktorých môžete „luhoch a hájoch“ siahnuť. Vybrali sme tie, ktorých názov zaujme na prvý pohľad.
Pečeň je dôležitým orgánom, ktorý sa podieľa napríklad na tvorbe žlče, fungovaní imunity, výrobe energie, detoxikácii a tvorbe dôležitých látok vrátane cholesterolu, aminokyselín, mastných kyselín alebo bielkovín. Jej funkcii môžu napomáhať u nás bežne rastúce kvetiny.
Archangelika lekárska
Archangelika lekárska pochádza pôvodne zo severnej Európy, najmä Škandinávie, Islandu a Grónska. Postupne sa ale rozšírila aj do strednej Európy a je možné sa s ňou stretnúť napríklad v Krkonošiach. Táto odolná bylina, ktorá môže dorastať až 2,5 metra, prispieva nielen k činnosti pečene a trávenia, ale tiež obranyschopnosti alebo dýchaniu.
Zbehovec plazivý
Hluchavkovitú rastlinku s fialovým kvetom môžete nájsť na lúkach, pri okrajoch ciest, na strániach, pastvinách, ale aj vo svetlých lesoch a hájoch. Patrí tiež medzi obľúbené okrasné skalničky. Zbehovec plazivý je zdrojom minerálnych látok, trieslovín, horčín, éterických olejov i organických kyselín a čaj zo zbehovca plazivého priaznivo pôsobí na trávenie i činnosť pečene.
Nechtík lekársky
Jeho žiarivé kvety je možné vidieť v nejednej záhrade. Nechtík sa v našich domácnostiach používa napríklad na prípravu mastí. Látky, ktoré nechtík lekársky obsahuje, tiež pozitívne ovplyvňujú funkciu pečene a čriev. Zatiaľ čo Archangelika sa k nám dostala zo severu, nechtík lekársky sa rozšíril z juhu Európy a Orientu. Vo svojej domovine mal nechtík svoje miesto aj v kuchyni – používal sa namiesto drahšieho šafranu.
Čakanka obyčajná
Čakanku určite poznáte vďaka jej výrazným modrým kvetom, s ktorými sa bežne v prírode stretnete od začiatku leta až do neskorej jesene. Čakanka obyčajná je cenená pre svoj koreň, z ktorého sa vyrábala (a stále vyrába) náhražka kávy. Čakanka podporuje normálnu činnosť pečene i črevného traktu. Pomáha tiež pozitívne ovplyvňovať stav kostí, kĺbov i hladinu glukózy v krvi.
Ďalšie rastliny, ktoré sú dobré pre pečeň
Na lúkach, poliach i v záhradách sa ale darí aj ďalším bylinám a stromom, ktoré podporujú činnosť pečeň. Ide napríklad o
- pestrec mariánsky,
- hrab obyčajný,
- echinaceu bledú,
- prasličku roľnú,
- brečtan popínavý,
- lastovičník väčší,
- pyštek obyčajný,
- majorán záhradný,
- pamajorán obyčajný (oregano),
- alebo skorocel kopijovitý.
Viete, kde sa nachádza pečeň?
Zdroje:
* platíte iba poštovné a balné 1.95€