Babské rady na pečeň: Je na nich niečo pravdy?

Vo väčšine rodín sa tradujú „babské rady“. Na pečeň, nádchu, upratovanie aj na pichnutie včelou existujú „zaručené“ recepty.

Babské rady na pečeň: Je na nich niečo pravdy?

„Na škvrny od červeného vína nasyp soľ.“ 

„V pripálenom hrnci krátko povar zmes vody, octu a soli.“ 

„Na pečeň je najlepší púpavový čaj.“

„Ak ťa pichne včela, daj na to cibuľu alebo ocot.“

Zdá sa vám to povedomé? Prečítajte si, nakoľko sa babské rady súvisiace s fungovaním pečene zakladajú na obsahu účinných látok v rastlinách. 

Pečeň je dôležitou súčasťou tráviacej sústavy – podieľa sa na metabolizme živín a ich skladovaní, tvorbe žlče i detoxikácii. Keď jete, potrava sa najprv rozkladá v ústach a žalúdku, potom pokračuje do tenkého čreva. V tenkom čreve sa živiny vstrebávajú do krvi a z tej sa prenášajú do pečene. Pečeň tak funguje ako prvý „filter“ spracovávajúci všetky látky vstrebané z potravy.

Púpavový čaj

Púpava lekárska je bežne dostupná kvetina často používaná v ľudovom liečiteľstve. Púpava obsahuje látky, ktoré pomáhajú normálnej činnosti pečene. A nielen to. Podieľa sa na stimulácii trávenia, podporuje fungovanie močovej sústavy a obsahuje antioxidanty. Púpava je tiež cenená pre obsah inulínu, rozpustnú vlákninu. 

RECEPT NAŠICH BABIČIEK

2 lyžičky sušeného púpavového koreňa vložte do 300 ml studenej vody. Priveďte do varu a varte 10 minút. Potom nechajte čaj odstáť ďalších 5 minút, sceďte a pite teplý.

Džús z červenej repy

Červená repa obsahuje látky, ktoré majú pozitívny vplyv na pečeň. K tým patrí napríklad betaín prispievajúci k normálnemu metabolizmu homocysteínu. Homocysteín vzniká, keď telo spracováva bielkoviny. V pečeni sa homocysteín premieňa na iné užitočné látky, ako je metionín (dôležitý na rast a obnovu tkanív) alebo cysteín (pomáhajúci telu bojovať proti škodlivým látkam). Hromadenie homocysteínu môže mať na organizmus negatívny vplyv.

Citrónová voda

Ranný pohár teplej vody s citrónom sa v niektorých rodinách považuje za spôsob, ako pomôcť „naštartovať“ pečeň a trávenie. Citrónová šťava je bohatá na vitamín C, antioxidant, ktorý pomáha chrániť bunky (aj tie pečeňové) pred poškodením voľnými radikálmi. 

Vitamín C má mnoho ďalších prínosov vrátane podpory imunitného systému a pozitívneho vplyvu na zníženie únavy a vyčerpania. Viac vitamínu C ale obsahujú napríklad čierne ríbezle alebo rakytník. 

Lopúchový čaj

Na podporu trávenia a prečistenie tela používali naše (pra)babičky aj čaj z lopúcha. A právom. Obsahuje vitamín C, minerály dôležité na detoxikáciu tela, saponíny podporujúce detoxikáciu a polyfenoly s antioxidačnými účinkami. Navyše, dostatočná hydratácia, podporená napríklad pitím čajov, hrá významnú rolu pri odstraňovaní toxínov z tela. Lopúchový čaj tak môže podporiť vyplavovanie škodlivých látok z organizmu hneď dvakrát.

Zhrnutie: babské rady na pečeň

Tradičné rady a odporúčania, ako podporiť zdravie alebo riešiť určité problémy, často vychádzajú z generácií odovzdávaných skúseností. Ak sú založené na obsahu aktívnych látok, môžu byť užitočné. Nie všetky rady sú ale prínosné – niektoré môžu byť prehnané, alebo dokonca úplne nevhodné. Preto je dôležité overiť si, na čom je odporúčanie založené, a zistiť, či je podložené obsahom aktívnych látok. Pred slepým nasledovaním akejkoľvek rady je vždy lepšie získať potrebné informácie, prípadne sa poradiť s odborníkom.


Hepactum FORTE balení

Hepactum FORTE

Komplexný doplnok stravy vyvinutý podľa originálnej nórskej receptúry.
Vyskúšajte ZADARMO*

* platíte iba poštovné a balné 1.95€


©2024 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Atlas
+
Odosiela sa...