Čo je dobré na trávenie a ako podporiť zdravé zažívanie?
Naše trávenie ovplyvňuje nielen to, ako sa cítime po jedle, ale tiež množstvo vstrebaných živín. Vedieť, čo je dobré na trávenie, je prvým krokom ku dňu prežitému do poslednej minúty, kvalitnému spánku, psychickej pohode i hormonálnej rovnováhe.

V pohybe
Tému trávenia začneme netradične – pohybom. Fyzická aktivita podporuje prirodzený pohyb tráviaceho traktu (takzvanú peristaltiku) a napomáha efektívnemu tráveniu a pravidelnému vyprázdňovaniu. Pohyb tiež podporuje prekrvenie brušnej oblasti, a teda aktivitu žalúdka a čriev. Z pohľadu trávenia sú vhodné aeróbne aktivity, teda napríklad chôdza, plávanie, joga alebo beh.
Prespaná noc, dobré ráno
Kvalitný spánok je ďalšou „nestravovacou“ oblasťou, ktorá súvisí s trávením. Dostatočne dlhý spánok predstavuje čas, ktorý dávame nášmu tráviacemu systému na to, aby spracoval všetku potravu z predchádzajúceho dňa. Spánok je navyše dôležitý pre celkovú regeneráciu a reguláciu hormónov (vrátane tých ovplyvňujúcich trávenie).
Ak sa chcete dobre vyspať, zabudnite na ťažké večerné jedlá a druhú večeru pred spaním.
Pripime si na zdravie
A tým nemyslíme alkoholickým nápojom, ale napríklad vodou, nesýtenými nápojmi a čajmi. Dostatok tekutín je dôležitý pre mäkkú stolicu a na správne vyprázdňovanie. Okrem vody, ktorá podporuje funkcie enzýmov a žalúdočných štiav, je možné siahnuť aj po bylinkových čajoch. Niektoré bylinky pritom môžu byť, ak chcete podporiť trávenie, vhodnejšie než iné.
Pite rovnomerne počas dňa, smäd je prvou známkou dehydratácie. Vhodné je tiež „nedopíjať sa“ vo večerných hodinách, príliš veľa tekutín večer môže negatívne ovplyvniť spánok.
Vláknina až na prvom mieste
Vláknina je z hľadiska podpory trávenia nevyhnutná. Napomáha črevnej peristaltike, uľahčuje priechod potravy tráviacim traktom a podporuje zdravú črevnú mikroflóru. Existujú dva druhy vlákniny:
- Rozpustná vláknina – nachádza sa napríklad v strukovinách, orieškoch alebo psylliu. Pôsobí ako prebiotikum, teda výživa pre prospešné črevné baktérie, a pomáha znižovať pocit hladu.
- Nerozpustná vláknina – obsahujú ju napríklad celozrnné pečivo, semienka a zeleninové šupky a podporuje činnosť čriev a priechod tráveniny traktom. Je tak vhodná na podporu pravidelného vyprázdňovania.
Na zdravé trávenie je dôležité kombinovať obidva druhy vlákniny.
Tajomstvo prírody: čo je dobré na trávenie
Príroda nám ponúka mnoho rastlín, ktoré majú priaznivý vplyv na trávenie. Medzi nich patria:
- Pestrec mariánsky – prispieva k normálnej činnosti pečene, ktorá hrá dôležitú rolu v metabolizme tukov a detoxikácii organizmu.
- Artičoka – podporuje normálne trávenie a prispieva k správnej funkcii pečene.
- Mäta pieporná – podporuje črevnú aktivitu a pomáha uvoľňovať tráviaci trakt a zmierňovať nadúvanie.
- Zázvor – podporuje normálne trávenie, a to aj v tehotenstve.
Zaradenie týchto a ďalších bylín do jedálneho lístka, napríklad v podobe čajov alebo výživových doplnkov, môže podporiť každodennú tráviacu pohodu.
Zdroj:
https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx
https://www.stobklub.cz/clanek/rozpustna-a-nerozpustna-vlaknina/

* platíte iba poštovné a balné 1.95€
Vložte svůj komentář:
Vložte svůj komentář: