Pestrec mariánsky - užívanie na týchto 5 vecí
Pestrec mariánsky sa v prírodnej medicíne využíva už po stáročia. Tento bodliak s charakteristickými purpurovými kvetmi obsahuje účinnú látku silymarín, ktorá je pre jeho vlastnosti kľúčová. Na čo sa používa pestrec a ako v tele pôsobí?

Pestrec mariánsky pochádza pôvodne zo Stredomoria. Postupne sa rozšíril do celej Európy, vrátane našej republiky. Najčastejšie je možné ho nájsť na slnečných stráňach a na okrajoch polí a ciest.
Podpora funkcie pečene a detoxikácie
Pestrec mariánsky je najčastejšie spájaný s podporou funkcie pečene, ktorá je okrem iného dôležitá pre detoxikáciu organizmu. Za svoje účinky vďačí aktívnej látke zvanej silymarín. Práve ten pomáha chrániť pečeňové bunky pred toxínmi vrátane alkoholu a podporuje regeneráciu poškodených pečeňových buniek. Okrem toho pozitívne ovplyvňuje produkciu žlče podieľajúcej sa na trávení tukov.
Kombinujte pestrec aj s ďalšími látkami vhodnými na podporu funkcie pečene, ako sú cholín a vitamíny B9 a B12.
Pestrec ako antioxidant
Pestrec mariánsky pôsobí ako silný antioxidant. Pomáha teda pri ochrane buniek pred oxidačným stresom – stavom, keď je rovnováha v tele narušená pôsobením voľných radikálov. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré vznikajú v tele prirodzene. Ak sú v rovnováhe, telo ich dokáže vylúčiť a nie sú škodlivé. V prípade, že je ich hladina príliš vysoká, situácia sa mení.
Antioxidačné účinky majú aj niektoré vitamíny a minerály, napríklad mangán, zinok, selén a vitamíny B2, C a E.
Prispieva k regulácii hladiny cukru v krvi
Ďalšia z vlastností pestreca súvisí s hladinou cukru v krvi. Pestrec pomáha ovplyvňovať
- citlivosť tela na inzulín,
- reguláciu metabolizmu cukrov v tele.
Stabilná hladina cukru v krvi je pritom dôležitá nielen pre dobrý stav niektorých orgánov, ale tiež pre celkovú energetickú rovnováhu.
Na čo sa používa pestrec: Podpora prirodzenej obranyschopnosti
Pestrec mariánsky má významný vplyv aj na podporu prirodzenej obranyschopnosti, a teda imunitný systém. Vďaka svojim antioxidačným a ďalším účinkom pomáha telo chrániť pred škodlivými organizmami a prispieva k celkovej odolnosti, už spomínaný silymarín podporuje aktivitu bielych krviniek. Pretože všetko je v tele previazané, k funkcii imunitného systému prispieva pestrec aj vďaka svojmu vplyvu na detoxikáciu.
Pestrec je možné užívať v podobe čajov z mletých semien, výživových doplnkov i oleja.
Pozitívny vplyv pestreca na srdcovo-cievny systém
Pestrec prispieva k normálnej činnosti najdôležitejšieho z orgánov – srdca. Aktívne látky, ktoré obsahuje, sa podieľajú na úprave hladiny cholesterolu v krvi – konkrétne pomáhajú znižovať hladinu takzvaného „zlého“ LDL cholesterolu a podporujú zvyšovanie HDL „dobrého“ cholesterolu. Silymarín má zároveň pozitívny vplyv na pružnosť ciev.
Cholesterol je tuková látka, ktorú telo potrebuje napríklad na tvorbu hormónov a vitamínov. Jeho nadbytok ale môže viesť k zdravotným komplikáciám.
Zdroj:
https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx

* platíte iba poštovné a balné 1.95€